Skip to content ↓
Worthing High School

Worthing High School

Start of summer term 19

Governing Body Meetings

Agendas will be posted on our website as soon as they are available. Minutes are usually ratified at the subsequent meeting and will therefore follow at a later date. The agendas and minutes from the last 3 months are available below. Copies of previous agendas and minutes can be obtained by contacting the school.

Attendance during the year 2017/18, at the main full board meetings of the Board of Trustees and the Local Governing Body, was as follows:

                                                                                         Trustees Meetings attended     Out of possible
Mr R Cohen (Governor)                                                                      10                                        11
Mr J Bull (Vice Chairman)                                                                    9                                          9
Mr P Panayiotou (Headteacher) (Until 16 May 2018)                       9                                          9
Mrs H Hall (Governor) (Resigned 19 October 2017)                         1                                           2
Mr A Cohen (Chairman)                                                                       9                                          9
Mr P Hoibak (Coopted Governor) (Resigned 28 March 2018)          4                                          6
Mr M Bideleux (Parent Governor) (Resigned 16 May 2018)              7                                         9
Mr P Mott (Governor) (Resigned 30 November 2017)                       1                                         2
Mrs J McHale (Staff Governor) (Until 16 May 2018)                            7                                        9
Mr P Noone (Parent Governor) (Resigned 24 January 2018)             1                                         3
Mrs N Thompson (Parent Governor) (Resigned 16 May 2018)          9                                        9
Mrs A Allibone (Staff Governor) (Until 16 May 2018)                         8                                         9
Mr J Calvert (Governor) (Resigned 27 September 2017)                    0                                        0
Mrs S Lanz (Resigned 30 November 2017)                                          2                                        2
Mr A S Lau-Walker (Appointed 16 May 2018)                                      2                                        2
Mr A A Mathew (Appointed 16 May 2018)                                           1                                        2
Ms R Nulty (Appointed 16 May 2018)                                                  2                                        2
Ms H E Thomas (Appointed 16 May 2018)                                          2                                         2
Mr M A Garratt (Appointed 16 May 2018)                                           1                                         2
Mr P J Webb (Appointed 16 May 2018)                                                 2                                        2
Ms V M Hall (Appointed 16 May 2018 & resigned 18 August 2018)    0                                        0